Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

HIFK:n Thorellin soolo upotti vaisun Ilveksen

HIFK kahmi kamppailusta täyden potin niin sanotusti neljän sylinterin voimin.

HIFK palasi jääkiekkoliigassa voittokantaan kahden tappion jälkeen, kun se löi kaukalossaan Ilveksen 3–0. Kaksi edellistä otteluaan voittaneet tamperelaiset taas kokivat jo kolmannen häviön tammikuussa ilman ainuttakaan onnistumista viimeistelyssä.

– 3–0-voitto kotihallissa on aina hyvä suoritus, HIFK:n maalivahti Kevin Lankinen kiteytti toisesta nollapelistään. 

HIFK kahmi kamppailusta täyden potin niin sanotusti neljän sylinterin voimin. Isäntien kaikki ketjut väänsivät peliä kaksi erää vahvasti Ilveksen maalia vartioineen Antti Lehtosen päätyyn.

Jos HIFK:n ensimmäiset maalit syntyivätkin lähietäisyydeltä Ilveksen puolustuksen virheiden avittamina, niin sinettimäinen 3–0-osuma osoittautui HIFK:n kultakypärän Erik Thorellin upeaksi sooloksi. Ruotsalaishyökkääjä kuljetti kiekon keskialueelta ylös ja kiersi maalin, sekä päätti kieputtelunsa tuloksekkaaseen rannekutiin keskisektorilta.

– Sellaisia ei ihan joka ilta näe. Komea ja tärkeä maali, HIFK:n valmentaja Ari-Pekka Selin hehkutti.

Liigan heikoin vierasjoukkue ei päässyt paraatipaikoille viimeistely-yrityksissään. Lupaavat kuviot jäivät paitsi viimeistä syöttöä tai kosketusta.

– Surkea maku jäi. Täytyy mennä tosi kauas, että muistan meiltä näin surkean esityksen. Pälyilyä ja epäröintiä, Ilveksen valmentaja Karri Kivi ruoti.