Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tsitsipas vastustamattomasti välieriin Australian avoimissa – virolaiskonkari Kanepin tie nousi pystyyn

Nelossijoitettu Stefanos Tsitsipas marssi vakuuttavasti neljän parhaan joukkoon tenniksen Australian avointen miesten kaksinpelissä. Kreikkalainen Tsitsipas musersi 11. sijoitetun Italian Jannik Sinnerin 6–3, 6–4, 6–2 ja kohtaa kauden ensimmäisen grand slam -turnauksen välierässä joko Daniil Medvedevin tai Felix Auger-Aliassimen.

Tsitsipas piti pelin kontrollissa alusta asti, sillä hän mursi heti alkuun Sinnerin syötön. Edes sateen tuoma tauko ei sotkenut kreikkalaistähden jyräävää tahtia. Miestenniksen suurimpiin lahjakkuuksiin kuuluva Sinner ei saanut ottelussa yhtään murtomahdollisuutta.

– Nöyryyteni auttoi tänään. Tiesin, että kohtaan erittäin hyvän pelaajan. Keskityin vain parhaisiin lyönteihini, ja se toimi paremmin kuin uskoinkaan, Tsitsipas totesi tyytyväisenä.

Swiatek ja Collins välieriin

Viron pitkäaikainen tennistähti Kaia Kanepi, 36, taisteli hienosti, mutta lopulta 16 vuotta nuorempi puolalainen Iga Swiatek oli konkaria vahvempi Australian avointen naisten kaksinpelin puolivälierässä. Swiatek pelaa kauden ensimmäisen grand slam -turnauksen finaalipaikasta torstaina Yhdysvaltain Danielle Collinsia vastaan.

Kanepi aloitti ammattilaisuransa 1999 eli kaksi vuotta ennen Swiatekin syntymää. Hän on voittanut urallaan neljä WTA-turnausta, ollut kaikissa neljässä grand slam -turnauksessa kahdeksan parhaan joukossa ja maailmanlistalla parhaimmillaan sijalla 15. Nyt veteraani on WTA-listalla 115:s, kun Swiatek on yhdeksäntenä ja Australiassa seitsemänneksi sijoitettuna.

Kanepi voitti avauserän ja mursi toisen erän alkuun Swiatekin syötön, mutta puolalainen mursi heti perään. Lopulta toinen erä päätyi katkaisupeliin, jota Swiatek hallitsi ja kolmannessa erässä tahti jatkui. Swiatek eteni välieriin kolmen tunnin taiston jälkeen luvuin 4–6, 7–6 (7–2), 6–3.

Collins pääsi helpommalla, vaikka 35 asteen helle ei varmasti helpolta tuntunutkaan. Uransa ensimmäiseen grand slam -puolivälieriin 17 vuoden yrittämisen jälkeen yltänyt ranskalainen Alize Cornet taipui 5–7, 1–6 -tappioon.

Toisessa naisten välierässä torstaina kohtaavat ykkössijoitettu Australian Ashleigh Barty ja sijoittamaton yhdysvaltalainen Madison Keys. Finaali pelataan lauantaina.