Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Seagulls nousi tasapisteisiin Korisliigan kärjen kanssa

Helsinki Seagulls nousi miesten Korisliigassa tasapisteisiin pohjalaisen kärkikaksikon kanssa, kun se nappasi BC Nokiasta kotivoiton 94–73.

Seitsemännen peräkkäisen voittonsa ottanut Seagulls jakaa liigan kärkipaikan tasapistein Kauhajoen Karhu Basketin ja Lapuan Kobrien kanssa, joilla on tosin vähemmän pelattuja otteluita.

Peli eteni muutaman pisteen kotijohdossa, kunnes Seagulls repäisi kolmannen jakson 31–11 ja karkasi ratkaisevasti 24 pisteen johtoon.

– Onnistuimme etenkin puolustuksessa tosi hyvin. Hyökkäyspäässä osui muutama kolmonen, mutta heittopelimme ei ole vieläkään sitä mitä meiltä on totuttu näkemään. Siinä on vielä tekemistä, pohti Seagullsin valmentaja Jussi Laakso.

Jeffrey Carrol heitti Seagullsille 21 pistettä ja Antti Kanervo 16. BC Nokiasta Alan Herndon teki 17 ja Malik Benlevi 15 pistettä.