Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Dallas esti Ovetshkinin lisäjuhlat NHL:ssä, Heiskanen urakoi taas jättiminuutit

Dallas Stars puolusti Washington Capitalsin venäläistähden Aleksandr Ovetshkinin tehottomaksi jääkiekon NHL:ssä. Ovetshkin nousi aiemmin viikolla urallaan 800 maaliin NHL-jääkiekon runkosarjassa, mutta Dallas ei halunnut päästää häntä juhlimaan lisämaaleilla.

Ovetshkin on kaikkien aikojen tilastossa vain maalin päässä Gordie Howesta. Ykkösenä olevaan Wayne Gretzkyyn ja tämän 894 runkosarjamaaliin Ovetshkinilla on yhä matkaa.

– Päävalmentajamme Peter DeBoer sanoi ennen ottelua, että jos Ovetshkin tekee maaliin, kaikki hänen joukkuekaverinsa säntäävät kaukaloon juhlimaan. Emme halunneet antaa heille sitä iloa, arvioi Starsin maalivahti Jake Oettinger NHL:lle.

Oettinger torjui 45 laukausta, kun Stars kukisti Capitalsin 2–1 vieraskaukalossa. Stars nousi voittoon päätöserän maaleillaan. Dallasin 1–1-tasoituksen alusti joukkueen suomalaishyökkääjä Roope Hintz.

Dallasin takalinjoilla puolustaja Miro Heiskanen palasi jättiminuutteihin, sillä suomalainen uurasti jäällä lähes 26 minuuttia. Myös Dallasin kaksi muuta suomalaispuolustajaa Jani Hakanpää ja Esa Lindell saivat runsaasti vastuuta.

Dallasin suomalaisosasto kasvaa edelleen, sillä joukkueen vahvuuteen liittyy puolustaja Oskari Laaksonen. NHL:n mukaan Laaksonen kuuluu vaihtokauppaan, jossa Buffalo Sabres saa puolustaja Joseph Cecconin.

Ilveksen kasvatti Laaksonen, 23, on Buffalon kolmannen kierroksen varaus vuodelta 2017. Hän on pelannut alkukauden AHL-seura Rochesterissa ja kerännyt kymmenessä ottelussa kaksi maalisyöttöä. Laaksosen ura jatkuu AHL-tasolla Texas Starsissa.

Luukkonen Buffalon sankari

Buffalo Sabres otti ison vierasvoiton mestarijoukkue Colorado Avalanchen kustannuksella. Buffalo voitti ottelun 4–2. Buffalon ehdoton sankari oli joukkueen 23-vuotias maalivahti Ukko-Pekka Luukkonen, joka pysäytti ottelussa peräti 39 laukausta. Luukkoselle ottelu oli kauden kahdeksas.

Luukkosen onnistuivat ohittamaan Coloradon suomalaistähti Mikko Rantanen ja Evan Rodrigues. Rantaselle osuma oli kauden 20:s. Ennen Rantasta vain Joe Sakic ja Nathan MacKinnon olivat yltäneet Avalanchen historiassa 20 maaliin 30 ottelusta tai nopeammin. Colorado on pelannut 28 ottelua tällä kaudella.

Artturi Lehkonen oli toinen Rantasen maalin syöttäjistä. Buffalon suomalaispuolustaja Henri Jokiharju oli loukkaantuneena sivussa.

Kaapo Kakko alusti ylivoimalla avausmaalin

New York Rangers oli saanut vieraakseen Manhattanille Madison Square Gardeniin toisen NHL:n alkuperäisjoukkueen Toronto Maple Leafsin. Rangers sai otteluun lentävän lähdön, kun Filip Chytil vei joukkueen 1–0-johtoon vajaan neljän minuutin pelin jälkeen Kaapo Kakon syötöstä. Kakolla on nyt koossa tältä kaudelta tehot 6+5.

Rangers voitti ottelun 3–1, kun Jimmy Vesey viimeisteli joukkueen kaksi muuta maalia.

Mainiosti kauden aloittanut Boston Bruins taipui voittolaukauskilpailun jälkeen Los Angeles Kingsille 2–3. Boston johti ottelua kahden erän jälkeen 2–0, mutta Los Angelesin ruotsalaishyökkääjä Adrian Kempen kaksi maalia auttoivat joukkueen ensin jatkoajalle ja lopulta voittolaukauskilpailuun.

Rasmus Kupari palasi Los Angelesin kokoonpanoon ensimmäisen kerran sitten marraskuun lopun. Hän kellotti jääaikaa seitsemän minuuttia ja jäi tehopisteittä.

Hiljattain Nashville Predatorsista Seattle Krakeniin siirtynyt Eeli Tolvanen oli yhä sivussa, kun Seattle kohtasi Carolina Hurricanesin vieraissa. Carolina voitti ottelun 3–2. Carolinan suomalaishyökkääjät Jesperi Kotkaniemi ja Teuvo Teräväinen jäivät ilman tehoja. Maalivahti Antti Raanta oli huilivuorossa.