Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Huuhkajat Tanskan kimppuun – Kairinen ja Antman avauksessa, Pohjanpalo Pukin toverina

Suomen miesten jalkapallomaajoukkue aloittaa tänään karsinnat kohti ensi vuoden kesällä Saksassa pelattavaa EM-lopputurnausta, kun se kohtaa vierasottelussa Tanskan. Ottelu Kööpenhaminan Parken-stadionilla alkaa kello 21.45 Suomen aikaa.

Päävalmentaja Markku Kanervan nimeämässä Suomen avauskokoonpanossa maalilla on joukkueen kapteeni Lukas Hradecky ja puolustuslinjassa Leo Väisänen, Richard Jensen, Robert Ivanov ja Nikolai Alho. Keskikentällä avaavat Glen Kamara, Robin Lod, Kaan Kairinen ja Oliver Antman, ja kärjessä ovat Teemu Pukki ja Joel Pohjanpalo.

Ottelu on kautta aikain 65:s Suomen ja Tanskan välillä. Suomella on 13 voittoa, joista viimeisimpänä dramaattinen 1–0-voitto Parkenilla kesäkuussa 2021 pelatussa EM-lopputurnausottelussa. Ottelu oli Suomen kaikkien aikojen ensimmäinen ottelu miesten arvoturnauksissa, ja se muistetaan etenkin Tanskan tähtipelaajan Christian Eriksenin sydänpysähdyksestä. Kaikeksi onneksi Eriksen toipui takaisin huippupelaajaksi, mutta tämän illan ottelussa hän ei pelaa nilkkavamman takia.

Tanskan avauksessa ei suuria yllätyksiä ole. Maalilla on Kasper Schmeichel, alakerrassa kapteeni Simon Kjär, Christian Nörgaard ja Barcelonan toppari Andreas Christensen. Laitamiehiä ovat Alexander Bah ja Joakim Mähle, keskemmällä Valioliigassa pelaavat Pierre-Emile Höjbjerg, Mathias Jensen ja Mikkel Damsgaard. Kärkimiehet ovat Espanjan liigan Espanyolissa maalaileva Martin Braithwaite ja Italian Serie A:n Atalantassa säväyttänyt nuori Rasmus Höjlund.