Otteluohjelma ja aikataulu

Jääkiekon MM-kisat 2019 – Bratislava ja Košice, Slovakia

Keskisuomalaisen MM-kisasivustolle pääset tästä.

Alkusarja

Otteluiden alkamisajat ovat Suomen aikaa.

Perjantai 10.5.2019
17.15Suomi–KanadaA Steel Arena, Košice
17.15Venäjä–NorjaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15USA–SlovakiaA Steel Arena, Košice
21.15Tšekki–RuotsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Lauantai 11.5.2019
13.15Tanska–RanskaA Steel Arena, Košice
13.15Sveitsi–ItaliaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
17.15Saksa–Iso-BritanniaA Steel Arena, Košice
17.15Latvia–ItävaltaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Slovakia–SuomiA Steel Arena, Košice
21.15Norja–TšekkiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Sunnuntai 12.5.2019
13.15USA–RanskaA Steel Arena, Košice
13.15Venäjä–ItävaltaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
17.15Tanska–SaksaA Steel Arena, Košice
17.15Italia–RuotsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Iso-Britannia–KanadaA Steel Arena, Košice
21.15Latvia–SveitsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Maanantai 13.5.2019
17.15USA–SuomiA Steel Arena, Košice
17.15Venäjä–TšekkiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Slovakia–KanadaA Steel Arena, Košice
21.15Norja–RuotsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Tiistai 14.5.2019
17.15Iso-Britannia–TanskaA Steel Arena, Košice
17.15Italia–LatviaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Saksa–RanskaA Steel Arena, Košice
21.15Sveitsi–ItävaltaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Keskiviikko 15.5.2019
17.15USA–Iso-BritanniaA Steel Arena, Košice
17.15Sveitsi–NorjaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Saksa–SlovakiaA Steel Arena, Košice
21.15Venäjä–ItaliaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Torstai 16.5.2019
17.15Kanada–RanskaA Steel Arena, Košice
17.15Ruotsi–ItävaltaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Suomi–TanskaA Steel Arena, Košice
21.15Tšekki–LatviaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Perjantai 17.5.2019
17.15Ranska–SlovakiaA Steel Arena, Košice
17.15Itävalta–NorjaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Suomi–Iso-BritanniaA Steel Arena, Košice
21.15Tšekki–ItaliaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Lauantai 18.5.2019
13.15Tanska–USAA Steel Arena, Košice
13.15Latvia–VenäjäB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
17.15Kanada–SaksaA Steel Arena, Košice
17.15Italia–NorjaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Iso-Britannia–SlovakiaA Steel Arena, Košice
21.15Ruotsi–SveitsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Sunnuntai 19.5.2019
17.15Saksa–USAA Steel Arena, Košice
17.15Itävalta–TšekkiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Ranska–SuomiA Steel Arena, Košice
21.15Sveitsi–VenäjäB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Maanantai 20.5.2019
17.15Ranska–Iso-BritanniaA Steel Arena, Košice
17.15Ruotsi–LatviaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Kanada–TanskaA Steel Arena, Košice
21.15Itävalta–ItaliaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Tiistai 21.5.2019
13.15Suomi–SaksaA Steel Arena, Košice
13.15Tšekki–SveitsiB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
17.15Slovakia–TanskaA Steel Arena, Košice
17.15Norja–LatviaB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15Kanada–USAA Steel Arena, Košice
21.15Ruotsi–VenäjäB Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Pudotuspelit

Torstai 23.5.2019
17.15PuolivälieräotteluA Steel Arena, Košice
17.15PuolivälieräotteluB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
21.15PuolivälieräotteluA Steel Arena, Košice
21.15PuolivälieräotteluB Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Lauantai 25.5.2019
16.15VälieräotteluOndrej Nepela Arena, Bratislava
20.15VälieräotteluOndrej Nepela Arena, Bratislava
Sunnuntai 26.5.2019
16.45PronssiotteluOndrej Nepela Arena, Bratislava
21.15FinaaliOndrej Nepela Arena, Bratislava

Keskisuomalaisen MM-kisasivustolle pääset tästä.

Uusimmat

Jääkiekon MM-kisat 2019

Jääkiekon arvokisat muuttavat kapeaan kaukaloon –  Kummola: "Kyllä tätä voi pitää varmana"

Heikki Hietasesta vuoden 2022 jääkiekon MM-kisojen pääsihteeri

MM-kisojen alkulohkot 2019

Slovakian MM-kisoissa pelataan kaksi kahdeksan joukkueen alkusarjalohkoa.

Alkulohko A (Košice)
Kanada
USA
Suomi
Saksa
Slovakia
Tanska
Ranska
Iso-Britannia
Alkulohko B (Bratislava)
Ruotsi
Venäjä
Tšekki
Sveitsi
Norja
Latvia
Itävalta
Italia

Kummassakin lohkossa pelataan ensin 28 ottelun alkusarja, jossa jokainen joukkue pelaa kerran kaikkia lohkon muita joukkueita vastaan. Alkusarjan pelejä tulee näin seitsemän jokaiselle joukkueelle.

Alkusarjalohkojen neljä parasta joukkuetta jatkavat lohkojen välillä pelattaviin puolivälieriin.

Otteluiden alkamisajat ovat Suomen aikaa.

KSML.fi:n uutiskirje

Tilaa KSML.fi:n uutiskirje. Saat joka iltapäivä viisi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Tilaus on maksuton.