Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Koronan vuoksi lomautettu yli 100 000 – luku kasvoi päivässä 5 000:lla

Koronaepidemian vuoksi on lomautettu jo yli 100 000 työntekijää, kertoo työ- ja elinkeinoministeriö. Uusia työttömiä koronatilanteen takia on syntynyt noin 14 000.

Ministeriö kertoo, että eilen uusia lomautuksia tuli runsaat 5 000 kappaletta ja uusia työttömiä yli 1 300.

Yt-neuvottelujen piirissä on kaikkiaan yli 386 000 ihmistä. Yt-neuvotteluja käynnistäneitä yli 20 hengen työpaikkoja on noin 4 300.

Todellisuudessa luvut lomautetuista ovat vielä suurempia, sillä TE-toimistojen kautta kerätyissä luvuissa ovat mukana vain vähintään 20 työntekijän yritykset.

Wärtsilä lomauttaa yli 3 000

Tänään mittavista lomautuksista on kertonut teknologiayhtiö Wärtsilä , joka lomauttaa enintään 3 130 henkilöä kaikista eri henkilöstöryhmistä. Lomautettavista noin 2 000 on Marine Business -liiketoiminnosta, noin 640 Energy Business -liiketoiminnosta ja noin 490 tukitoiminnoista.

Lomautettavista noin 80 prosenttia työskentelee Vaasassa. Lomautusten laajuus ja kesto voivat vaihdella eri toiminnoissa. Pisimmillään yhden ihmisen lomautus voi kestää 90 päivää.

Wärtsilä kertoi viime viikolla alkaneiden yt-neuvottelujen tuloksesta aamulla. Wärtsilä työllistää Suomessa yhteensä noin 3 800 ihmistä.