Yön uutiskooste | "Kärjistynyt keskustelukulttuuri ja vihapuhe vähentäneet halua asettua ehdolle kuntavaaleissa", Puolustusvoimien pääsotaharjoitus jaettiin osiin, joista suurin käynnistyy tänään

Verkon kärjistynyt keskustelukulttuuri ja päättäjiin kohdistuva vihapuhe on vähentänyt osassa ihmisiä halua asettua ehdolle kuntavaaleissa, kertovat puolueet STT:lle.

Esimerkiksi SDP:n järjestöpäällikkö Jenny Suominen kertoo, että vaalipäällikölle tehdyn kyselyn mukaan lähes kolmasosa ehdolle kysytyistä on ilmoittanut negatiivisen keskustelukulttuurin syyksi olla asettumatta ehdolle.

Myös vasemmistoliiton, vihreiden, keskustan ja kokoomuksen edustajat tunnistavat ilmiön. Perussuomalaisissa ja kristillisdemokraateissa ilmiötä ei ole havaittu.

Valtioneuvoston tutkimuksen mukaan kuntapäättäjät ovat kokeneet vihapuheen lisääntyneen ja vaikuttaneen haluihin vetäytyä politiikasta.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.