Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Marketit pitivät S-ryhmän myynnin kasvussa – ravintolat ja hotellit kyntävät edelleen syvällä

S-ryhmä kasvatti tammi-kesäkuussa myyntinsä 5,9 miljardiin euroon. Myynti kasvoi vuoden takaisesta yli viisi prosenttia ja kahden vuoden takaisesta neljä prosenttia.

Marketkaupassa myynti on noussut selvästi yli koronaa edeltävän tason. ABC-asemat ovat päässeet lähelle. Sen sijaan ravintolat ja hotellit kyntävät edelleen lähes 60 prosenttia miinuksella.

– Koronakriisi vaikeuttaa eri vuosien vertailua ja aiheuttaa sen, että etenkin nyt toipumisvaiheessa myyntejä pitää tarkastella pikemminkin kuukausitasolla, varoittaa SOK :in pääjohtaja Hannu Krook tiedotteessa.

Hänen mukaansa kesäkuussa kaikki muut liiketoiminta-alueet ylittivät jo selvästi viime vuoden tason paitsi rauta- sekä matkailu- ja ravitsemiskauppa.

Krook arvioi, että hotellien ja ravintoloidenkin heinäkuu näyttää huippuhyvältä kotimaisen matkailukysynnän vetämänä.