Noin 1 500 asukkaan Multian kunnassa Keski-Suomessa on Suomen hyväkuntoisimmat tiet. Tämä ilmenee Helsingin Sanomien vertailusta, joka tarkasteli valtakunnallisesti valtion vastuulla olevia asfalttiteitä.
Vertailussa ei ollut mukana kuntien ja yksityisten vastuulla olevia teitä.
HS-vertailussa Multian teistä jopa 95,7 prosenttia on hyvässä tai erittäin hyvässä kunnossa.
Vertailu kattoi noin 54 100 kaistakilometriä. Hyvässä tai erittäin hyvässä kunnossa vertailuteistä on 61 prosenttia, tyydyttävässä kunnossa 26 prosenttia ja huonossa tai erittäin huonossa kunnossa on 13 prosenttia.
Maakuntien parhaat tiet ovat Kymenlaaksossa. Siellä 72 prosenttia teistä on hyvässä tai erittäin hyvässä kunnossa.
Huonoin tilanne on Pirkanmaalla, jossa 18 prosenttia teistä on huonossa tai erittäin huonossa kunnossa.
Väyläviraston teiden kunnossapidon asiantuntija Ossi Saarinen toteaa HS:lle, ettei maakuntia suosita toisten kustannuksella.
– Teiden korjausta priorisoidaan koko maassa Väyläviraston toimintalinjojen mukaisesti, Saarinen toteaa HS:lle.