Presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Sanna Marin (sd.) puhuvat tänään suurlähettiläskokouksessa. Sekä Niinistö että Marin pitävät puheenvuoronsa vuosittain järjestettävässä tapahtumassa aamupäivän aikana.
Suomen ulkomaanedustustojen päälliköt kokoontuvat tapaamiseensa 23.–25. elokuuta. Koronaviruspandemian vuoksi ulkoministeriö järjestää kokouksen virtuaalisesti.
Niinistön ja Marinin odotetaan ottavan puheenvuorossaan esille Afganistanin tilanteen. Suomeen saapui esimerkiksi maanantaiaamuna 102 ihmistä, jotka on evakuoitu Afganistanista.
Suomi on luvannut turvaa 170 ihmiselle, jotka ovat olleet Suomen Kabulin-suurlähetystön, EU-edustuston tai sotilasliitto Naton työntekijöitä sekä heidän perheenjäseniään.