Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Päihdeasiantuntija Kaarlo Simojoki vertaa somemaailmaa ihmiskokeeseen – "Some on kuin alle 13-vuotiaille olisi joka päivä olutta tarjolla monta tuntia"

Moni koukuttuu digipeleihin ja sosiaaliseen mediaan, mutta riippuvuutta voi olla vaikea havaita.

Pelit, sosiaalinen media ja suoratoistopalvelut syövät yhä suuremman osan ihmisten ajasta. Jenni Lundén, 42, kertoo koukuttuvansa helposti suoratoistopalveluihin. Kun hän esimerkiksi löytää illalla Netflixistä kiinnostavan sarjan, tulee helposti ahmittua monta jaksoa kerralla.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Keskisuomalaisen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä KSML.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.