Yhdysvallat tuomitsi keskiviikkona jälleen Pohjois-Korean toistuvat ohjuskokeet. Pohjois-Korea testasi varhain keskiviikkona kolmea ballistista ohjusta, joista yksi oli mannertenvälinen, kertoi Etelä-Korean armeija.
– Tuomitsemme Pohjois-Korean toistuvat ohjuskokeet ja kehotamme sitä pidättymään tulevista provokaatioista ja aloittamaan merkityksellisen vuoropuhelun, muotoili Yhdysvaltain ulkoministeriön edustaja.
Pohjois-Korea teki ohjuskokeensa heti sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden oli päättänyt Aasian-matkansa Etelä-Koreaan ja Japaniin.
Bidenin hallinto on toistuvasti kehottanut Pohjois-Koreaa palaamaan neuvottelupöytään, mutta huonolla menestyksellä. Bidenin edeltäjä Donald Trump tapasi Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin, mutta edistystä aseriisunnassa ei saavutettu.