Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Venäjän ja Norjan Barentsburgin kärhämä selkiämässä, maat päässeet sopuun kuljetuksista alueelle

Venäjä ja Norja ovat päässeet sopuun Huippuvuorten Barentsburgin kuljetuksista, kertoo venäläinen uutistoimisto Ria Novosti.

Norja sulki keväällä satama- ja maarahdit Venäjältä osana EU:n viidettä Venäjän vastaista pakotepakettia.

Venäjä tuohtui, koska ei saanut toimitettua tavaraa Huippuvuorille. Barentsburgissa on venäläisomisteinen hiilikaivos. Alueella asuu muutama sata ihmistä, joista noin neljäsosa on venäläisiä. Heidän pankkikorttinsa eivät toimineet pakotteiden jälkeen. Venäjä koki, että sen kansalaisia sorretaan, eivätkä nämä saa välttämättömyystarvikkeita.

Saaren asukkaista noin kolme neljäsosaa on ukrainalaisia ja tunnelma alueella on ollut kiristynyt.

Venäjä ja Norja ovat sopineet nyt, että norjalainen liikennöitsijä hakee rahdin Venäjän puolelta maitse ja kuljettaa sen ensin Norjaan ja sieltä se liikkuu merirahtina Barentsburgiin. Norja tarkastaa kuitenkin, ettei rahti sisällä pakotteiden alaisia tuotteita.

Venäläisen uutistoimiston mukaan maiden ulkoministeriöt neuvottelivat asiasta tiiviisti ja sekä Venäjä että Norja ovat tyytyväisiä lopputulokseen.