Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

JHL päätti pitäytyä työtaisteluista Helsinkiä vastaan palkkasotkun takia, kunnes oikeuskiistat on ratkaistu

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n Helsingin yhteisjärjestö on päättänyt pidättäytyä työtaisteluista Helsingin kaupunkia vastaan siksi ajaksi, kunnes kaupungin palkanmaksua koskevat epäselvyydet on selvitetty oikeusteitse.

Useat ammattiliitot ovat nostaneet Helsingin kaupunkia vastaan erilaisia oikeustoimia jäsenten maksamattomien palkkojen takia. Työntekijöiden saatavia haetaan muun muassa työtuomioistuimesta, minkä lisäksi poliisille on tehty palkkasotkun vuoksi tutkintapyyntöjä.

Aiemmin tällä viikolla OAJ kertoi kannelleensa Helsingin palkanmaksuongelmista oikeuskanslerille.

Ongelmat alkoivat, kun Helsingin kaupunki otti alkuvuonna käyttöön Sarastian palkanmaksujärjestelmän. Sittemmin työntekijöiden palkoissa on ollut poikkeuksellisen paljon virheitä ja viiveitä. JHL:n Helsingin yhteisjärjestön hallitus vaatii kaupunkia selvittämään toisen palkkajärjestelmän käyttöönottoa.