Turun Sinapin tulisen maun valmistus on lopetettu, kertoo Iltalehti. Syynä on maun vähäinen kysyntä.
– Myymälässä saattaa olla vielä joitain tuotteita hyllyissä, mutta kun ne on myyty, tulista sinappia ei ole enää saatavilla Suomessa, kerrotaan elintarvikemerkin omistavan Unileverin kansainvälisestä viestinnästä Iltalehdelle.
Miedon ja väkevän Turun Sinapin valmistus jatkuu.
Turun Sinapin tarina alkoi vuonna 1948, jolloin Jalostaja alkoi valmistaa sitä Turussa. Sinapin nimi oli aluksi Linna-sinappi, mutta koska Ruotsissa oli myynnissä samanniminen sinappi, nimi vaihdettiin Turun Sinapiksi.
Vuonna 1992 monikansallinen Unilever ostin Jalostajan liiketoiminnan. Vuonna 2003 sinapin valmistus siirtyi Ruotsiin, vuonna 2008 Puolaan ja vuonna 2014 takaisin Suomeen.
Suomessa sinappia alkoi valmistaa Maustaja Pyhännällä Pohjois-Pohjanmaalla.