Lumileikit halutaan Unescon listalle – nimenkeruu on jo käynnissä
Talviurheilun ystävien ja lajien parissa toimiva järjestö Protect Our Winters esittää suomalaista lumileikkiperinnettä Unescon aineettoman kulttuuriperinnön luetteloon.
Järjestön Pelastetaan talvet -kampanjan tarkoituksena on saada 20 000 nimeä vetoomukseen lumileikkien kulttuuriperinnön puolesta. Tavoitteena on toimittaa vetoomus kulttuuriministeri Hanna Kososelle, jonka pohjalta hallitus voi tehdä ehdotuksen Unescon luetteloon.
Kampanjalla halutaan herättää julkista keskustelua ja tuoda hallitukselle positiivista painetta, kertoo Protect Our Winters ry:n puheenjohtaja Niklas Kaskeala. Tällä hetkellä vetoomukseen on saatu kerättyä lähes kolme tuhatta nimeä. Suojelun todellista tarvetta pystytään osoittamaan kansan kannatuksella, jota painotetaan myös Unescon kriteereissä.
– Vielä painavampi syy kampanjan perustamiselle on ilmastonmuutoksen akuutti uhka, Kaskeala toteaa.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.