Janne "Nacci" Tranbergin ja Niko Ranta-ahon epäillään pyörittäneen laajaa huume- ja dopingbisnestä, aineita kaupattiin muun muassa Silkkitiellä – rikoshyötyä jopa neljä miljoonaa euroa
Poliisi on saamassa valmiiksi esitutkinnan laajasta huume- ja dopingjutusta, jossa epäiltyjen joukossa ovat liivijengi Cannonballin entinen johtaja Janne "Nacci" Tranberg sekä liikemies Niko Ranta-aho.
Poliisin mukaan Suomeen on vuodesta 2016 lähtien tuotu erittäin suuria määriä huumausaineita, huumausaineiksi luokiteltavia lääkeaineita, lääkkeitä ja dopingaineita.
Suomeen epäillään salakuljetetun yli 200 kilogrammaa amfetamiinia, 15 kilogrammaa kokaiinia, yli 100 000 ekstaasitablettia ja kaksi kilogrammaa kristallia. Lisäksi epäillään tuodun yli 30 kiloa MDMA:ta, yli 20 000 LSD-lappua, noin kaksi miljoonaa huumausaineeksi luokiteltua lääkepilleriä, ainakin bentsodiatsepiineja ja opioideja, kymmeniä eri dopingaineita ja 60 kilogrammaa hasista.
Salakuljetus on tapahtunut rekoilla ja rahtilähetyksinä. Rikoshyödyksi poliisi arvioi noin neljä miljoonaa euroa. Osa aineista saatiin takavarikoitua esitutkinnassa.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.