Yhä useammalla opiskelijalla taustalla aiempi tutkinto

Korkeakoulut: Entistä pienempi osa uusista opiskelijoista ponnistaa ylioppilaspohjalta.

Yhä useammalla uudella korkeakouluopiskelijalla on jo ennestään korkeakoulututkinto. Osuus alempien tutkintojen uusista opiskelijoista on kasvanut viidessä vuodessa vajaan kolmanneksen, selviää opetushallinnon tilastopalvelusta Vipusesta. Pelkältä ylioppilaspohjalta korkeakouluun ponnistaneiden osuus on samassa ajassa laskenut 17 prosenttia.

Vuonna 2015 ammattikorkeakoulututkintojen ja alempien korkeakoulututkintojen uusista opiskelijoista lähes joka kymmenes oli jo korkeakoulutettu. Tämä tarkoittaa 5 100:aa opiskelijaa. Vuoden 2016 tilastot eivät ole vielä valmistuneet, mutta ennakkotietojen mukaan nousu jatkui ammattikorkeakouluissa (AMK).

– Uusien opiskelijoiden koulutustaustaa seurataan myös korkeakoulujen hakutilastojen pohjalta. Niiden pohjalta voi sanoa, että vuonna 2016 yliopistojen osalta aiemman korkeakoulututkinnon omaavien määrä pysyi vuoden 2015 tasolla ja ammattikorkeakoulujen osalta se nousi, ylitarkastaja Jukka Haapamäki opetus- ja kulttuuriministeriöstä (OKM).

Haapamäen mukaan yksi korkeakoulutettujen osuutta selittävä tekijä on valintajärjestelmä, sillä pääsykokeet ovat samantyyppisiä kuin korkeakoulujen tentit.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.