Monet kokevat työssään uhkailua, vähättelyä ja eristämistä

Lähes parituhatta haki apua työpaikkahäirinnän takia.

Työsuojeluviranomaisen valtakunnalliseen puhelinneuvontaan tuli viime vuonna noin 1 800 soittoa häirinnästä, kerrotaan Etelä-Suomen aluehallintovirastosta. Eniten yhteydenottoja tuli sosiaali- ja terveysalalta. Palkansaajien määrään suhteutettuna eniten soittoja tuli järjestöistä ja julkishallinnosta.

Tyypillinen soittaja oli työntekijä, joka koki häirintää esimiehen taholta. Soittajien kokemia häirintätekoja olivat muun muassa toistuva uhkailu, ilkeät ja vihjailevat viestit, väheksyvät puheet, työnteon perusteeton arvostelu ja työyhteisöstä eristäminen.

Puhelinneuvonnassa häirintään liittyvät puhelut ohjataan työhyvinvointiin erikoistuneille tarkastajille.

– Aika usein nämä yhteydenotot liittyvät yleiseen työssä jaksamiseen ja työssä kuormittumiseen, kertoo työsuojelutarkastaja Päivi Laakso.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.