Marko Ahosen tärpit: Joukko brittejä kokeilee uutta elämää Kreikan upeissa maisemissa

Tällä palstalla annetaan päivän tärpit television, radion ja suoratoistopalveluiden ääreen.

Jos Moskova edustaa hallintoa ja voimaa, niin Pietari edustaa kauneutta ja kulttuuria. Näin sanoo hyvin Pietarin tunteva, jo edesmennyt toimittaja-tietokirjailija Heikki Haapavaara.

Pietari Suuri perusti Pietarin 1700-luvun alussa Nevajoen suoalueelle, jossa oli aikaisemmin Ruotsin perustama Nevanlinnan kaupunki ja inkeriläistä asutusta. 1700-luvun loppupuolella valtaan noussut Katariina Suuri ylläpiti rikasta hovielämää, mutta oli myös suuri tieteiden ja taiteiden tukija. Uusinta vuodelta 2018.

Onko tämä teillekin tuttua: Olet lomalla Kreikassa, katselet maisemia hieman ouzoa ottaneena ja toteat itsellesi: ”Täällähän voisi vaikka asua.”? Neliosainen brittisarja kertoo joukosta tavallisia brittejä, jotka aikovat toteuttaa tämän unelman.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.