Marko Ahosen tärpit: Oscar-palkittu Kauppamatkustaja on laatudraamaa Iranista

Tällä palstalla annetaan päivän tärpit television, radion ja suoratoistopalveluiden ääreen.

Mitä pitäisit supermarketista, joka kertoisi ruoan turvallisuudesta ja terveellisyydestä rehellisesti? Ruoasta on tullut iso osa elämää ja siihen käytetään paljon rahaa. Ruokakaupoilla on suuri valta vaikuttaa siihen, mitä ostamme ja mitä syömme. Tiedämmekö oikeasti, minkälaisia tuotteita hankimme?

BBC:n tiededokumentissa rakennetaan myymälä, jonka tuotteita markkinoidaan rehellisin keinoin. Kauppaan on tuotu tuhansia tuttuja elintarvikkeita, joiden uudet etiketit kertovat tuotteesta tavallista enemmän.

Suomalainen supersankarielokuva, sille annan periaatteellisen kannatukseni. Olisipa elokuva ollut vielä edes kohtalainen. Rendel (2017) on kerronnallinen ja draamallinen kaaos. Tuntuu kuin kohtaukset olisi pistetty peräkkäin arpomalla. Bonuksena tarjotaan vielä naisvihaa.

Rikollisjärjestö VALA edustaa pahaa, kasvoton supersankari Rendel ( Kris Gummerus) hyvää. Tosin Rendel ei tunnu lainkaan sympaattiselta tyypiltä, vaan lähinnä sekopäiseltä sadistilta. Tekevät tähän muuten jatko-osaakin, jostakin kumman syystä.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.