EU-maa Puola on matkalla kohti yhä autoritaarisempaa ja jakautuneempaa valtiota, uskoo asiantuntija – "Tämänkaltaista järjestelmää ei enää äänestetä kumoon"
Helsingin yliopiston Itäisen Euroopan tutkimuksen yliopistolehtori Katalin Miklossy uskoo, että sunnuntaisten presidentinvaalien tulos vie Puolaa kohti yhä autoritaarisempaa suuntaa.
– Vallan keskittäminen jatkuu ehdottomasti, kuten myös autoritaarinen kehitys. Vaalitulos sementoi entisestään Laki ja oikeus -puolueen valtaa, hän sanoo STT:lle.
Miklossyn mukaan yllättävintä vaaleissa oli pieni ero vaalit voittaneen istuvan presidentin Andrzej Dudan ja opposition Rafal Trzaskowskin välillä. Valtapuolue Lakia ja oikeutta edustava Duda keräsi äänistä noin 51,2 prosenttia, oppositiopuolue Kansalaisfoorumia edustava Trzaskowski 48,8 prosenttia.
Lisäksi yllättävää oli äänestysaktiivisuus, joka oli suurinta 25 vuoteen.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.