Kävijäennätykseen yltänyt Puistojuhlat huipentui auringonpaisteessa Sexmanen räjäyttävään keikkaan ja Ruusujen rauhoittaviin rytmeihin Jyväskylässä

Kahden päivän aikana festivaalilla vieraili ennätysyleisö, 5800 festivaalivierasta. Se on Puistojuhlien tähänastinen kävijäennätys.

Perjantaina 8. heinäkuuta juhlinta jatkui aurinkoisissa merkeissä Puistojuhlat-tapahtumassa Jyväskylän Lounaispuistossa. Portit avattiin puoli viideltä ja hieman viiden jälkeen bileet käynnisti rap-artisti Ege Zulu, jonka toivotti tervetulleeksi tapahtuman juontajana toiminut jyväskyläläinen räppäri Rehtori eli Erika Forsberg. Aurinko porotti lämpimästi ja taivaalla näkyi pari pilvenhattaraa, kun väkeä alkoi lipua paikalle. Melankolia-kappale herätti riemunkiljahduksia ja Verkkareis viritteli yleisöä juhlatunnelmaan.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.