Nelikymppinen jyväskyläläismies antoi alaikäiselle pojalle huumeita ja erektiolääkettä ja ehdotti pornon katselua – hovioikeus korotti tuomiota
Vaasan hovioikeus on korottanut nelikymppisen jyväskyläläismiehen tuomiota alaikäiseen poikaan kohdistuneista rikoksista. Tuomio koveni, kun miehen katsottiin syyllistyneen teoillaan myös lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Keski-Suomen käräjäoikeus katsoi teot näytetyksi, mutta hylkäsi syytteen, koska ei pitänyt tekoja seksuaalisesti olennaisina, eikä katsonut niiden olleen omiaan vahingoittamaan lapsen kehitystä ikä, kehittyneisyys, aiemmat kokemukset ja teko-olosuhteet huomioiden.
Hovioikeus ei antanut ratkaisustaan julkista selostetta. Mies tuomittiin seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeuteen, mikä sisältää seksuaalirikoksen ohella tuomion myös huumausainerikoksesta ja pahoinpitelystä. Käräjäoikeuden tuomio oli 40 päivää ehdollista vankeutta.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.