Hippos-hankkeesta valitettiin oikeuteen – valittaja on kuitenkin valmis perumaan tekonsa: "Vaatimani muutokset eivät ole isoja"
Jyväskylän Hippos-hankkeesta on tehty valitus Hämeenlinnan hallinto-oikeuteen. Valituksen on tehnyt kaupunginvaltuuston varavaltuutettu Päivi Korpivaara. Hän kertoi valituksestaan alun perin viestipalvelu X:ssä. Korpivaara vahvisti sunnuntaina Keskisuomalaiselle tehneensä valituksen oikeuteen sähköisesti lauantaina.
Hän perustelee Keskisuomalaiselle valituspäätöstään muun muassa menettelyvirheellä päätöksenteossa sekä tiedonpuutteella liittyen esimerkiksi Hippos-hankkeen tonttikauppoihin. Korpivaara myös katsoo, ettei hankkeessa olisi noudatettu kaikin puolin julkisuuslakia.
– Siinä on luotu äärimmäisen monimutkainen yritysrypäs ja rahoitusmalli, varsinainen himmeli haamuyhtiöineen.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.