Lähikouluun on 200 metriä, mutta Jyväskylän kaupunki määrää ekaluokkalaisen kolmen kilometrin päähän – vanhemmat kyseenalaistavat päätökset

Keskiviikkona 11. maaliskuuta Jyväskylän ensimmäisen luokan oppilaille varmistui tieto, missä kaupungin koulussa he aloittavat opintiensä ensi syksynä.

Osalla Kortepohjan, Lutakon ja keskusta-alueella asuvien lasten lähikouluksi on määritetty Normaalikoulu.

Kortepohjassa asuva isä kertoo, ettei hänen lapsensa päässyt Kortepohjan päiväkotikouluun, johon olisi kotoa matkaa vain noin 200 metriä. Isän mukaan päätös aiheuttaa perheessä uudelleenjärjestelyjä ja arjen haasteita.

– Asumme ihan siinä Kortepohjan rajalla. Jos asuisimme tien toisella puolella, lapsi pääsisi Kortepohjan päiväkotikouluun, mutta kun ei asuta, niin ensisijainen paikka on Normaalikoulu, isä toteaa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.