Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori on myös performanssitaiteilija – Rebekah Rousi, 42, on pitänyt 27 tunnin luentomaratoneja elinikäisestä oppimisesta

Rebekah Rousi on kognitiotieteen tutkija, joka on perehtynyt muun muassa ihmisen ja robotin väliseen vuorovaikutukseen.

Tiede ja taide voivat yhdistyä yllättävällä tavalla, kun asialla on sekä tieteentekijä että taiteilija. Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori ja performanssitaiteilija Rebekah Rousi on esittänyt 27 tuntia kestävää Pisin luentomaraton -teossarjaansa useissa Euroopan maissa, myös Suomessa.

Teoksen aiheena on elinikäinen oppiminen, josta Rousin Tutkija-niminen hahmo luennoi Power Point -kalvojen kera toista vuorokautta. Yleisön tehtäväksi jää miettiä, tehdäkö muistiinpanoja vai nauttiako taide-elämyksestä.

Rousi, 42, kertoo, että taiteen yhdistäminen tieteeseen on hänelle yksi keino pysyä onnellisena.

– Olen tutkija-taiteilija. Minulle on tärkeää rikkoa taiteen ja tieteen välisiä rajoja. Haluan esityksilläni haastaa ihmisiä miettimään, ovatko ne puhtaasti tieteellistä tutkimusta vai taiteen ilmaisua, Rousi toteaa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.