AA-kerho on tutkitusti tehokkain tie raittiuteen – Sen teho piilee sosiaalisessa kanssakäymisessä, sanoo tutkija
Jos ihminen haluaa täysin raittiiksi, hän pääsee tavoitteeseensa parhaiten tukeutumalla AA-kerhoon. Näin kertoo Stanfordin yliopiston lääketieteen laitoksen tuore tutkimus.
Filosofian tohtori, psykiatrian professori Keith Humphreys tuli tutkimusryhmänsä kanssa siihen tulokseen, että AA-kerho on psykoterapiaa tehokkaampi tie raittiuteen. Tulos saatiin tarkastelemalla 35:tä AA-toimintaan liittyvää tutkimusta.
Nämä aiemmat tutkimukset oli tehty viidessä maassa, ja niissä oli mukana 145 tieteentekijää ja yli 10000 osallistujaa.
Yhtenä Humphreysin ryhmän havaintona oli myös, että useimpien tutkimusten mukaan AA-toimintaan osallistuminen alensi alkoholismin hoitoon liittyviä terveydenhuollon kustannuksia. Yhdysvalloissa kulut vähenivät 10 000 dollaria per henkilö.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.