Suomi lähetti ensimmäisen satelliittinsa vasta 2017, mutta nyt niitä on avaruudessa jo seitsemän – "On opittu rakentamaan myös Trabanteja, kun ennen tehtiin pääosin Porscheja"
Suomalaisista satelliiteista on tullut kasvava bisnes, joka työllistää Suomessa jo melkein 200 henkeä.
Suomi on kunnostautunut monin tavoin teknologian edelläkävijänä, mutta näin ei aivan ole satelliittien kohdalla.
Suomi lähetti ensimmäisen satelliittinsa vasta 2017, selvästi myöhemmin kuin naapurimaat. Virollakin oli ollut oma laite avaruudessa jo kolme vuotta.
– Suomi oli kyllä rakennellut osia avaruusjärjestelmiin jo vuodesta 1988 ja ollut jäsenenä Euroopan avaruusjärjestössä vuodesta 1995, mutta omaa satelliittia ei maalla ollut, kertoo Aalto-yliopiston Sähkötekniikan korkeakoulun apulaisprofessori Jaan Praks.
Satelliitiksi voidaan kutsua mitä tahansa taivaankappaletta kiertävää ihmisen lähettämää esinettä, joka suorittaa jotain tehtävää.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.