E-tron Sportback toimii, mutta maistuu silti jotenkin Audin välituotteelta – auton äänettömyys on viety äärimmilleen
Audin ensimmäinen täyssähköauto eli E-tron quattro tuli myyntiin viime vuonna. Suomessa niitä on ensirekisteröity noin 240 kappaletta, mikä on melko paljon, kun hintaa on perusvarusteltunakin vähintään 70 000 euroa.
Nyt tulee myyntiin E-tron Sportback quattro, joka on mallinimensä mukaisesti sporttisempi versio Audin sähkölinjan avaajasta.
E-tron Sportback on matalampi, lyhyempi ja kapeampi kuin ensimmäinen sähkö-Audi. Lisäksi Sportback on vahvasti coupé-henkinen.
Auton koeajossa ensimmäinen havainto on äänettömyys. Sähköautojen hiljaisuuteen olemme jo ehtineet tottua, mutta E-tron Sportback vie vaiteliaisuuden toistaiseksi uuteen ennätykseen. Matkustamoon ei kuulu mitään, ellei yrittämällä yritä saada ääntä aikaiseksi.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.