Jyväskyläläiset kuvanveistäjät Kari ja Samuli Alonen todistavat, että pihan hyötyesineet voivat olla myös taidetta

Jyväskyläläiset kuvanveistäjät Kari ja Samuli Alonen tunnetaan tietenkin juuri siitä, mihin ammattinimike yksiselitteisesti viittaa. He valmistavat kolmiulotteisia taideteoksia, joita on nähtävissä jokseenkin kaikkialla Suomessa. Alosten julkisia ja yksityisiä teoksia on ihailtavissa useissa Suomen kaupungeissa.

Design Alosen muotoilemasta ympäristökalustesarjasta on puhuttu vähemmän.

Säänkestävästä Cor-Ten -teräksestä valmistetut tuotteet ovat taide-esineitä, jotka soveltuvat jokapäiväiseen käyttöön esimerkiksi pihoilla, puutarhoissa ja kaupunkiympäristöissä.

Tuoteperheessä on tulipaikka Ankkurigrilli, jossa on säädettävä paistotaso. Ankkuripaikan voi asentaa helposti palamattomalle alustalle. Pohjalla ovat arina ja tuhkalaatikko. Hyvänä lisänä on mahdollisuus lohen loimutukseen.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.