Uintimaajoukkueen ykköstähdet erilaisista lähtökohdista MM-kisoihin – joukkue leireilee tällä viikolla Jyväskylässä

Kesän EM-pronssimitalisti Mimosa Jallow paineitta Kiinaan, Liukkosta vaivaa selkä

Uintimaajoukkue leireilee tällä viikolla Jyväskylässä tähtäimenään joulukuun puolivälissä Kiinan Hangzhoussa käytävät lyhyen radan MM-kisat. Maajoukkueen kirkkain toivo Hangzhoussa lienee elokuussa pitkän radan EM-kisoissa Glasgow´ssa pronssia 50 metrin selkäuinnissa kauhonut Mimosa Jallow.

– Ei mitali tuo minulle hirveästi mitään paineita. Kovia tuloksia minulta on odotettu jo pari vuotta, ja olen ollut koko ajan siinä hollilla. Enemmänkin sain siitä onnistumisesta lisää nälkää, Jallow toteaa.

– Onnistumisesta tuli lisää motivaatiota, kun tietää, että treeni puree ja vie minua eteenpäin. Jos ei olisi tullut mitalia tai SE-tuloksia, niin sitten olisi huoli, että tehdäänkö jotain väärin. Olen saanut rauhaa harjoitteluun.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.