Suomalaiset lähtevät yleisurheilun EM-Müncheniin mitalijahtiin – katso tästä kisojen aikataulu

Yleisurheilun EM-kilpailut alkavat Münchenissä maanantaina ja kestävät koko viikon. Suomella on mukana ennätyksellisen suuri joukkue, joten yleisurheilun seuraajilla riittää katsottavaa koko kisojen ajan.

Etukäteen ajateltuna yksi erityinen suomalaisilta on perjantai.

Perjantaina on 3 000 metrin esteiden finaali, jossa Topi Raitasella on mahdollisuudet mihin vaan sekä 3-loikan finaali, johon Suomella on asettaa huippuvireiset Kristiina Mäkelä ja Senni Salminen. Katso tästä kisojen aikataulu.

Perjantai 19.8.

Klo 11.00 4 x 100m (M), alkuerät (Suomi mukana)

Klo 11.00 Keihäs (M), karsinta, A-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela)

Klo 11.05 Korkeus (N), karsinta (Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri)

Klo 11.25 4 x 100m (N), alkuerät (Suomi mukana)

Klo 11.50 800m (N), välierät (mahdollisesti Sara Kuivisto, Eveliina Määttänen)

Klo 12.05 Keihäs (M), karsinta, B-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela)

Klo 12.10 4 x 400m (M), alkuerät

Klo 12.40 4 x 400m (N), alkuerät (Suomi mukana)

Klo 21.20 Kiekko (M), finaali

Klo 21.27 800m (M), välierät

Klo 21.45 1 500m (N), finaali

Klo 21.55 Kolmiloikka (N), finaali (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

Klo 22.00 3 000m ej (M), finaali (Topi Raitanen)

Klo 22.20 200m (M), finaali

Klo 22.45 400m aj (N), finaali (Viivi Lehikoinen)

Klo 23.00 400m aj (M), finaali

Klo 23.22 200m (N), finaali

Lauantai 21.8.

Klo 9.30 20km kävely (M) (Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen)

Klo 11.15 20km kävely (N) (Venla Laiho, Enni Nurmi)

Klo 21.05 Seiväs (M), finaali (mahdoillisesti Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää)

Klo 21.15 800m (N), finaali (mahdollisesti Sara Kuivisto)

Klo 21.25 Keihäs (N), finaali (mahdollisesti Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola)

Klo 21.43 100m aj (N), alkuerät (Reetta Hurske)

Klo 22.15 4 x 400m (M), finaali

Klo 22.45 4 x 400m (N), finaali (mahdollisesti Suomi mukana)

Klo 23.13 3 000m ej (N), finaali

Sunnuntai 22.8.

Klo 20.05 Korkeus (N), finaali

Klo 20.10 100m aj (N), välierät (mahdollisesti Reetta Hurske)

Klo 20.40 800m (M), finaali

Klo 20.50 Keihäs (M), finaali (Lassi Etelätalo, Toni Kuusela)

Klo 21.00 10 000m (M), finaali

Klo 21.45 100m aj (N), finaali (mahdollisesti Reetta Hurske)

Klo 22.12 4 x 100m (M), finaali (mahdollisesti Suomi mukana)

Klo 22.22 4 x 100m (N), finaali (mahdollisesti Suomi mukana)

Etusivulla nyt

Luetuimmat

Palvelut