Wilma Murto toteutti taas yhden pienen tytön unelmansa – MM-pronssi Budapestistä on upea palkinto upealle urheilijalle
Onhan se huikea saavutus. MM-pronssi. Sellaisen Wilma Murto koppasi kaulaansa Budapestin MM-kisojen seiväskilpailun päätteeksi.
– Tämä mitali merkitsee todella paljon. Kyllä tässä yksi pienen tytön unelmista toteutui. Maistuu oikein hyvältä, finaalissa 480 hypännyt Murto summasi.
Voitto meni jakoon. Australian Nina Kennedy ja Yhdysvaltojen Katie Moon ylittivät 490 samalla pöytäkirjalla. Moni haluaisi, että voittoa ei jaettaisi, mutta Kennedy ja Moon päättivät lopettaa siinä vaiheessa, kun molemmille 495 oli liikaa.
– Olisin varmaan tehnyt saman heidän asemassaan. Oli ollut tosi pitkä kisa ja molemmat olivat suoriutuneet loistavasti. Moon oli omalla hyvällä tasollaan ja Kennedy ylittikin tasonsa, Murto antoi tunnustusta paremmilleen.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.