Ilveksen kasvatti on sopeutunut hyvin Tappara-taustaisten valmentajien komentoon ja noussut Sveitsin pääsarjasta A-maajoukkueeseen.
Suomen EHT-turnaus on ollut usein maajoukkuejyrien näyttäytymispaikka MM-kilpailuihin, mutta Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen valmennusjohto valitsi kauden ensimmäiseen tapahtumaan myös seitsemän ensikertalaista.
Heistä hyökkääjä Roby Järventie jahtasi viisi vuotta NHL-unelmaa ennen paluuta Eurooppaan ja siirtoa sveitsiläiseen Ambri-Piottaan.
– Olen tykännyt pelata Euroopassa. Tämä oli sitä, mitä halusin eli pelata paljon ja isossa roolissa, 24-vuotias hyökkääjä alleviivasi tiistain jääharjoituksen jälkeen Helsingin areenassa.
Ratkaisu on osoittautunut erinomaiseksi. Järventie on tehnyt Sveitsin pääsarjassa 18 ottelussa pisteet 11+15=26.
– Olemme vetäneet joukkueena tosi hyvin, ja olen päässyt pelaamaan itsekin hyvin. Olemme ehkä vähän aliarvostettu joukkue, mutta olemme yllättäneet monet, teemme hyvin hommia ja olemme todella sitoutuneita. Meillä on hyvä valmennustiimi.
Jussi Tapola on sveitsiläisjoukkueen päävalmentaja ja Pasi Puistola apuvalmentaja.
Miten Ilves-kasvatti Järventie on sopeutunut Tappara-taustaisten valmentajien komentoon?
– Hyvin olen sopeutunut, mutta vaatimustaso on kova. Se on yksi syy, miksi joukkueemme on pelannut niin hyvin. Olemme treenanneet kovaa, ja roolit ovat selvät. Pakko antaa kehut siitä valmennukselle.
Rikkonaisia vuosia
Järventie säväytti alaikäisenä Mestiksen KooVeessa kaudella 2019–20 ja otti sen jälkeen paikan Ilveksen liigamiehistöstä. Hän lähti AHL:ään 2021 ja tehoili myös siellä.
Järventie sai näyttöpaikat NHL:ssä Ottawa Senatorsissa kaudella 2023–24 ja Edmonton Oilersissa 2025–26, mutta pätkät "ylhäällä" jäivät vain muutamien otteluiden mittaisiksi.
– Minulla oli paljon rikkonaisia vuosia. Meni monta kautta, että missasin pelejä loukkaantumisten takia. Esimerkiksi molemmat polvet leikattiin kerran, mutta nyt ne ovat hyvät, Järventie painotti.
– Opin Pohjois-Amerikassa paljon urheilullisuutta ja miten kehosta pidetään huolta. Opin kokonaisvaltaista pelaamista, ettei peli ole vain hyökkäämistä.
Silti hän mainitsee edelleen tutut vahvuudet, joilla hyökkääjä loisti jo alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa neljä vuotta sitten.
– Vahvuuteni ovat pelikäsitys hyökkäyspäässä, syöttäminen ja ampuminen. Hyökkäyspelaamisella olen erottunut aina.
Tuttu areena, uusi rooli
Järventien isä Martti Järventie pelasi pitkän liigauran ja Montreal Canadiensissa yhden NHL-ottelun.
Järventie edusti pitkään Jokereita, jonka kotiareenassa Roby Järventie debytoi nyt A-maajoukkueessa.
– En muista hirveästi isäni peleistä Jokereissa, mutta pelasin Jokereissa itse junnuna. Muistan, kun pääsin kerran kotipelissä Zambonin kyytiin ja pyörin myös pukuhuoneessa, hän valotti 2000-luvun tapahtumia.
Myöhemmin Roby jatkoi jääkiekkoa Ilveksessä, jota hän pitää kasvattajaseuranaan. Sieltä lupaava hyökkääjä pääsi maajoukkuepolulle, jonka huippuina hän saavutti alle 20-vuotiaiden MM-pronssin ja -hopean. Joukkueita luotsasi Leijonien nykyinen päävalmentaja Antti Pennanen.
Nuoret Leijonat hävisi 2022 loppuottelun Kanadalle jatkoajalla.
– Se oli hieno turnaus, mutta päättyi harmittavasti. Emme päässeet maaliviivaa lähemmäksi, Järventie sanoi.
Jäänhoitokoneiden klassikko Zamboni ja pukuhuone eivät enää sytytä Järventietä, vaan hän haluaa määrätä tahdin kaukalossa. Leijonat kohtaa Helsingissä torstaina Sveitsin, lauantaina Tshekin ja sunnuntaina Ruotsin.
– A-maajoukkuedebyytti oli pienimuotoisena tavoitteena tälle kaudelle.
Ajatukset ovat myös rapakon takana.
– NHL on edelleen jonkin aikavälin tavoite.