Kiuru: Testausmäärä kasvaa, kumppaneita haetaan kotimaasta ja ulkomailta

Koronaviruksen testauskapasiteettia nostetaan edelleen, kertoi perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) hallituksen tiedotustilaisuudessa keskiviikkona. Kiurun mukaan testauskapasiteetti voidaan lähiaikoina kaksinkertaistaa ja uusien kumppaneiden myötä pitkällä aikavälillä kolminkertaistaa. Tällä hetkellä testataan 2 500 näytettä päivässä.

Ministerin mukaan kapasiteetin kasvatukseen etsitään kumppaneita esimerkiksi yliopistoista ja yrityksistä sekä Suomesta että ulkomailta.

Kiuru painotti, että Suomen strategia sisältää testausta, jäljitystä ja hoitoa. Alkuvaiheessa on varmistettava muun muassa henkilöstön suojavälineiden riittävyys, ja näytteiden tulosten selvittyä on esimerkiksi selvitettävä tartuntaketjuja ja tehtävä eristyspäätöksiä.

Testaamisella on Kiurun mukaan oltava selkeä käyttötarkoitus sekä hoidon että tartuntojen jäljityksen osalta. Testien ohella kumppaneita haetaan myös esimerkiksi jäljitykseen eli tartunnalle altistuneiden kartoittamiseen. Mahdollisiksi kumppaneiksi Kiuru nimesi opiskelijat, yksityiset yritykset tai kiireettömästä hoidosta muihin tehtäviin siirretyn sosiaali- ja terveysalan henkilökunnan.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.