Pääministeri Boris Johnsonin tila hieman parempi, kuume laskenut
Britannian pääministerin Boris Johnsonin, 55, kolmas sairaalapäivä keskiviikkona sujui toiveikkaissa tunnelmissa. Pääministerin kanslian mukaan Johnson oli hyvällä mielellä ja hänen tilansa oli vakaa.
Brittimedia kertoi, että Johnsonia pitkään vaivannut kova kuume oli saatu viimein laskemaan. Pääministeri oli niin ikään saanut happihoitoa, mutta ei ollut joutunut hengityskoneeseen.
Pääministerin kanslian mukaan Johnson ei luonnollisestikaan ole tehnyt töitä sairaalassa, mutta hänellä on halutessaan mahdollisuus olla yhteydessä niihin henkilöihin, joille hänellä on asiaa.
Johnson vietiin St Thomasin sairaalaan Lontoossa sunnuntaina, koska häntä riivasi sitkeä yskä ja kova kuume vielä kymmenen päivää sen jälkeen kun hänellä oli todettu koronavirustartunta. Melko pian sairaalaan joutumisensa jälkeen Johnson siirrettiin tehohoitoon.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.