Uusi työnhakumalli saattaa tehdä ammattisuojan ja enimmäistyömatkan tarpeettomiksi
Joustaako ammattitaitosuoja tai pitenevätkö työmatkat, kun työttömälle tulee velvollisuus hakea keskimäärin yhtä työpaikkaa viikossa?
Vastaisuudessa ihminen päättää itse, mitä työpaikkaa hakee ja mistä, mikä saattaa työ- ja elinkeinoministeriön virkamiehen mukaan tehdä ammattitaitosuojan ja enimmäistyömatkan tarpeettomiksi. Näihin otetaan lainvalmistelun yhteydessä kantaa.
Tällä hetkellä kolmen ensimmäisen työttömyyskuukauden aikana saa kieltäytyä työstä, joka ei vastaa omaa koulutusta tai työkokemusta. Tarjotusta työstä saa myös kieltäytyä, jos päivittäinen työmatka kokoaikatyöhön kestäisi keskimäärin yli kolme tuntia.
– Kun idea on se, että saa hakea työpaikkoja, joita itse haluaa, silloin on vähän absurdia sanoa, että hain tuota paikkaa, mutta kieltäydyn siitä kuitenkin, kun minulla on ammattitaitosuoja, sanoo vanhempi hallitusneuvos Timo Meling työ- ja elinkeinoministeriöstä.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.