Kirjoitus on julkaistu ensimmäisen kerran Itä-Savossa 27.2.2021.

Mari Salmista, 26, kiusattiin lapsena hänen isokokoisuutensa vuoksi. Häntä kehotettiin laihduttamaan, ja hyvin nuorella iällä hän myös aloitti sen. Hyvin nopeasti hän yhdisti, että kun syö vähemmän ja laihtuu, saa hyväksyntää osakseen.

Salminen laihdutti ja laihdutti, toistakymmentä vuotta, mutta se kuitenkin koitui haitaksi niin hänen mielenterveydelleen kuin fyysisellekin terveydelle. Salminen oli jatkuvassa ylikuormitustilassa.

Kaikki muuttui, kun Mari Salminen sai lapsen kolme vuotta sitten.

– Aloin pohtia sitä, millaisen mallin haluan lapselleni siirtää kehon arvostamisesta ja elämäntavoista. Se antoi tarpeeksi ison motiivin lähteä kuntoutumaan. Harppaus menneestä elämästä oli iso, sillä olin laihduttanut niin kauan, mutta onneksi uskalsin lähteä sille tielle, Salminen kertoo.