Taloudellinen ahdinko toi metsänhoitajan Ukrainasta siivoamaan – "Vasta Suomessa rupesi pelottamaan"

Ukrainalaiset Nikolai Klyvets, 36, ja hänen vaimonsa Jana Klyvets, 27, ovat olleet Suomessa toista viikkoa – tällä kertaa. Takana on useita kesätyöpestejä marjatilalla Asikkalassa, mutta nyt työllistäjänä on siivousfirma Lahdessa.

Ammateiltaan he ovat metsänhoitaja ja tarjoilija-barista.

Ukrainassakin on töitä, mutta palkat ovat onnettoman pienet, luokkaa 200 euroa kuukaudessa, selittää Nikolai. Eläkkeet ovat siitäkin vain puolet, joten sadan euron lämmityskaasulasku kuukaudessa tuottaa perheille tuskaa.

Klyvetsin pariskunnan kotiseutu on Länsi-Ukrainassa lähellä Unkarin ja Romanian rajaa. Heille tuhannen kilometrin päässä sijaitseva Donetskin alue tuntuu kaukaiselta.