Verohallinto: Jopa 150 000 suomalaisella tuloja virtuaalivaluutoista viime vuonna – "Nyt on aika maksaa verot"

Verohallinnon arvion mukaan noin 150 000 suomalaista sai viime vuonna tuloja virtuaalivaluutoista. Verohallinnosta kerrotaan STT:lle, että arvio perustuu muun muassa maksuliikenteen tapahtumatietoihin ja lohkoketjuanalyyseihin.

– Verohallinto on kasvattanut jo vuosia kykyään havaita ja analysoida virtuaalivaluuttoihin liittyviä ilmiöitä, ylitarkastaja Timo Puiro sanoo.

– Myös ulkomaisella tietojen vaihdolla on merkittävä rooli (virtuaalivaluuttojen) ilmiöitä ja toimijoita tutkittaessa.

Arvio viime vuonna virtuaalivaluutoilla tuloja saaneiden määrästä on huomattavasti suurempi kuin vuonna 2020 vastaavia tuloja verottajalle ilmoittaneiden määrä. Tuolloin virtuaalivaluutoista saatua tuloa ilmoitti verotukseen 3 400 ihmistä.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.