OP varoittaa: Pankkitietoja kalastelevia puhelinhuijareita on nyt paljon liikkeellä
Suomalaisten pankkitietoja kalastelevia huijauspuheluja tehdään nyt paljon, varoittaa OP-ryhmä tiedotteessaan.
Pankin mukaan kesän aikana ovat yleistyneet huijauspuhelut, joissa varoitetaan kohdetta tämän varojen siirrosta. Huijarit esiintyvät pankin edustajina ja yrittävät saada asiakkaan luovuttamaan pankkitunnuksensa tai tekemään huijarille tilisiirron. OP kertoo, että huijausyrityksiä on kohdistettu myös yritystilejä hallinnoiviin asiakkaisiin.
– Tällä hetkellä on käynnissä useita petoskampanjoita, joissa uhrin varat pyritään siirtämään väitetylle 'turvatilille'. Tässä huijaustyypissä rikollinen pyrkii vaikuttamaan uhriin hyödyntämällä kiireen ja hädän tunteita. Huijauksia on monenlaisia, mutta juuri nyt niitä tehdään erityisesti puhelimitse. Asiakkaalle soitetaan pankin nimissä ja varoitetaan tililtä lähtevästä suuresta maksusta. Tämän jälkeen asiakas manipuloidaan luovuttamaan pankkitunnukset ja huijataan hyväksymään huijareiden tekemät siirrot, sanoo tiedotteessa OP Ryhmän väärinkäytösten hallinnan päällikkö Kim Sirén.
Tämän lisäksi liikkeellä on huijareita, jotka lähestyvät huijauksen kohteita tekstiviestillä poliisin, Traficomin tai muun viranomaisen nimissä. Viesteissä uhri ohjataan kirjautumaan väärennetylle sivustolle, jossa häntä pyydetään antamaan pankkitunnuksensa.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.