Medvedev uhkasi ydintuholla – puolustusministeri vastasi luukuttamalla Selena Gomezia
Belgian puolustusministeri Theo Franckenilla ja Venäjän entisellä presidentillä Dmitri Medvedevillä on käynnissä sanasota varsin synkän aiheen tiimoilta. Asiaan kiinnittää huomiota Politico-lehti.
Francken vannoi aiemmin tällä viikolla belgialaismedioille puolustusliitto Naton pyyhkäisevän Venäjän pääkaupunki Moskovan kartalta, jos Venäjä koskaan hyökkää aseellisesti Belgiaa vastaan.
Kommentti kirvoitti kovasta retoriikastaan tunnetulta Medvedeviltä raivokkaan reaktion. Medvedev on kutsunut Franckenia idiootiksi sosiaalisessa mediassa ja varoitti, miten Venäjän tällä viikolla testaama Poseidon-ydintorpedo on "todellinen tuomiopäivän ase".
Kun viestipalvelu X:n käyttäjä ehdotti Medvedeville Belgian käyttämistä Poseidonin koekenttänä, Medvedev vastasi: "Sitten Belgia katoaa".
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.