Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pääkirjoitus 26.8.2022 Pitäisikö pelätä inflaatiota vai taantumaa?

Talousnäkymät ovat tummansävyisiä. 12 vuotta jatkunut talouskasvun aika on päättymässä. Vuosien 2008 ja 2009 finanssikriisistä lähtien Suomen ja Euroopan talous on kasvanut, vaikka välissä on ollut Kreikan velkakriisi, suuri pakolaisaalto ja koronakriisi. Euroopan keskuspankki ja EU-maat ovat elvyttäneet taantumat kumoon. Samoin on toiminut Yhdysvaltojen keskuspankki Fed.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Keskisuomalaisen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä KSML.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.