Mielipide | Seniorien hengellisille tilaisuuksille pitäisi olla tilaa

Uutinen Huhtasuon Jason senioritalon hengellisten tilaisuuksien kiellosta herätti suurta hämmennystä (KSML 26.5.).

Ymmärrän hyvin ajatuksen siitä, että asumisyhteisöissä halutaan välttää ristiriitoja. Silti on vaikea käsittää, miksi jopa vapaaehtoiset hengelliset laulutilaisuudet ja musiikkihetket nähdään ongelmana tilanteessa, jossa kaikki osallistuminen perustuu omaan valintaan.

Jos joku ei halua osallistua hengelliseen ohjelmaan, hänellä on täysi oikeus jättää tilaisuus väliin. Miksi samaa oikeutta ei annettaisi heille, jotka haluavat kokoontua yhteen laulamaan hengellisiä lauluja tai kuuntelemaan musiikkia?

Lehtijutun mukaan lähes neljäkymmentä asukasta osallistui hengelliseen laulutilaisuuteen, kun taas vastustajia oli vain muutama. Kyse ei ollut pakollisesta ohjelmasta eikä kenenkään vakaumuksen tuputtamisesta, vaan yhteisestä laulamisesta ja yhdessäolosta niiden kesken, jotka sitä toivovat.